P³ytki kuchenne

P³ytki, kafelki kuchenne

Pozosta³e kuchenne

Uk³adanie p³ytek kuchennych

Tekst: Aneta Radzikowska ¼ród³o: dom.gazeta.pl, czterykaty.pl i haxgres.pl/index_sposoby_ukladania.php

   Uk³adanie p³ytek nie jest bardzo trudne, mo¿na wiêc pokusiæ siê o samodzielne wykonanie tej pracy. Oczywi¶cie trzeba przy tym przestrzegaæ obowi±zuj±cych regu³ oraz zachowaæ dok³adno¶æ. Warto te¿ wcze¶niej przeczytaæ kilka instrukcji - wydawanych na przyk³ad przez producentów zapraw do klejenia - by poznaæ w³a¶ciw± kolejno¶æ prac i uprzedziæ ewentualne b³êdy.

Zapas

   P³ytki trzeba kupiæ z pewnym zapasem, wiêcej o 5-15 proc., ni¿ wynika z naszych obliczeñ. Przy ³±czeniach prostych potrzebny jest zapas 5 proc., przy naprzemiennych 10 proc., a przy sko¶nych - 15 proc.

Dodatki

   Razem z p³ytkami ceramicznymi warto kupiæ dekory. Mog± to byæ albo ozdobne pojedyncze kafle, które przykleja siê w eksponowanych miejscach, albo w±skie p³ytki, z których uk³ada siê ozdobne pasy wokó³ pomieszczenia. Dekory kupuje siê na sztuki. S± do¶æ drogie, dlatego dobrze jest przemy¶leæ, jaki wzór maj± tworzyæ na ¶cianie i policzyæ, ile sztuk bêdzie potrzeba.
   Warto te¿ kupiæ plastikowe lub metalowe listwy wykoñczeniowe do krawê¿ników wewnêtrznych i zewnêtrznych.

Potrzebne narzêdzia:

   paca i szpachla drewniana, szpachelka gumowa, zwana rakl±, poziomica, drewniana ³ata, krzy¿yki dystansowe, przyrz±d do ciêcia glazury.

Kleje

   Dawniej do przyklejania stosowano zaprawy cementowe (cement, woda, wapno), dzi¶ wygodniej jednak korzystaæ z gotowych zapraw klejowych, które wystarczy rozmieszaæ z wod±. Nie nale¿y dodawaæ do nich niczego na w³asn± rêkê.
   Oprócz zwyk³ych zapraw mo¿emy te¿ kupiæ takie o szczególnych w³a¶ciwo¶ciach, np.: szybko wi±¿±ce - maj± dobr± przyczepno¶æ, nie sp³ywaj± ze ¶cian, elastyczne - do uk³adania p³ytek w trudnych miejscach, np. na starych pod³o¿ach, uelastycznione - do klejenia p³ytek w pomieszczeniach z ogrzewaniem pod³ogowym.
   Producenci mog± stosowaæ okre¶lenie "elastyczny" i "uelastyczniony" zamiennie, przy kupnie trzeba wiêc zwróciæ uwagê nie tylko na nazwê kleju, ale i na przeznaczenie.

Przygotowanie pod³o¿a

   Pod³o¿e pod p³ytki ceramiczne musi byæ równe i mocne, oczyszczone z brudu, kurzu i resztek starej farby. Lu¼ne fragmenty tynku trzeba skuæ, a ubytki wype³niæ.
   Trzeba sprawdziæ te¿, czy ¶ciana "trzyma pion" - w tym celu przyk³ada siê do niej ³atê o d³ugo¶ci dwóch metrów i poziomicê. Je¶li jest krzywa, a odchylenia s± wiêksze ni¿ 5 mm - trzeba je zniwelowaæ (s³u¿± do tego specjalne zaprawy wyrównuj±ce).
   Je¶li ¶ciany s± pyl±ce albo bardzo ch³onne, trzeba je zagruntowaæ. S³u¿± do tego specjalne, gotowe preparaty, które nanosi siê pêdzlem lub wa³kiem.

Uk³adanie glazury

   Najpierw "na sucho" trzeba sprawdziæ, czy wymiar ¶ciany jest dok³adn± wielokrotno¶ci± wymiaru p³ytek, czy nie. Rzadko siê zdarza, ¿eby p³ytki idealnie mie¶ci³y siê na ¶cianie, bez potrzeby przycinania ich.
Uk³adanie p³ytek kuchennych    Lepiej wygl±da ¶ciana, na której p³ytki roz³o¿one s± symetrycznie tzn. "wy¶rodkowane" (u³o¿one w taki sposób, aby z obydwu stron uk³adaæ p³ytki docinane) ni¿ "wyrównane" do jednej strony (a z drugiej uzupe³niane docinanymi).
   Przyklejanie glazury zaczyna siê od do³u ¶ciany, od drugiego rzêdu - pierwszy u³o¿y siê na koñcu, po przyklejeniu terakoty! Dlatego, zostawiaj±c miejsce na pierwszy rz±d, trzeba uwzglêdniæ oprócz wysoko¶ci p³ytki tak¿e szeroko¶æ dwóch spoin i - ewentualnie - grubo¶æ p³ytek terakoty (je¶li zamierzamy uk³adaæ j± do samej ¶ciany).
Uk³adanie p³ytek kuchennych    Dziêki takiej kolejno¶ci prac, pierwszy rz±d p³ytek zas³oni brzegi terakoty, która - poniewa¿ jest bardziej twarda - jest trudniejsza do przycinania.
   Przed rozpoczêciem klejenia do ¶ciany trzeba zamocowaæ d³ug± i równ± ³atê (drewnian± lub aluminiow±). Na niej oprze siê pierwszy uk³adany rz±d p³ytek. £ata musi byæ dok³adnie i równo zamocowana, bo od tego zale¿y, czy p³ytki bêd± "trzyma³y poziom".
   Po przygotowaniu zaprawy klejowej (czyli rozmieszaniu jej z wod± wed³ug instrukcji) nanosi siê na ¶cianê g³adk± stron± pacy, po czym rozprowadza stron± z zêbami. Uwaga! W sklepach znajdziemy pace z zêbami ro¿nej wielko¶ci; trzeba pamiêtaæ, ¿e nie jest to obojêtne. Ich wielko¶æ dopasowuje siê do wielko¶ci p³ytek - im wiêksza p³ytka, tym wiêksze musz± byæ zêby pacy.
Uk³adanie p³ytek kuchennych    Zaprawa na³o¿ona na ¶cianê szybko wysycha i traci swoje w³a¶ciwo¶ci (10-30 minut). Dlatego nale¿y j± nak³adaæ na niewielk± powierzchniê - zw³aszcza gdy nie mamy wprawy i przyklejanie p³ytek idzie nam bardzo wolno. Zaprawê, która zaschnie na ¶cianie, trzeba zeskrobaæ i na³o¿yæ w to miejsce now± warstwê. Nie mo¿na przywróciæ zaschniêtej zaprawie jej w³a¶ciwo¶ci klej±cych, na przyk³ad zraszaj±c j± wod±!
   Pierwsz± p³ytkê zazwyczaj przykleja siê w naro¿niku (obojêtnie, czy z prawej czy lewej strony) - je¶li uk³adanie zaczyna siê od p³ytki pe³nej. Je¶li z obu stron ¶cian bêd± przyklejane docinane p³ytki, uk³adanie zaczyna siê od pierwszej pe³nej i koñczy na ostatniej pe³nej, po czym tak samo mocuje kolejne rzêdy. Docinane przykleja siê na koñcu, po zamocowaniu listew wykoñczeniowych. Miêdzy p³ytki wstawia siê krzy¿yki dystansowe pomagaj±ce utrzymaæ tak± sam± szeroko¶æ spoin.
Google

P³ytki kuchenne, kafelki kuchenne - informacje wykorzystane na stronie zosta³y zaczerpniête z dom.gazeta.pl, czterykaty.pl i haxgres.pl/index_sposoby_ukladania.php